Bedste kørekort hos Østerbrokøreskole.dk

Vi tilbyder dig markeds billigste kørekort priser

Ved valg af en køreskole er der mange ting der spiller ind, og det kan oftest være en vanskelig beslutning at tage. Hvordan er kørelærerene og deres biler og sidst, men ikke mindst, prisen for et kørekort er oftest de faktorer der spiller en afgørene rolle.

Noget af det vigtigste ved valg af køreskole er tillidforholdet mellem dig og køreskolen. Får jeg mit kørekort til den tid jeg havde regnet med? – og kommer jeg til at betale den kørekort pris jeg havde regnet med?

Hos Østerbrokørekort.dk ligger disse faktorer højt blandt vores prioriteter, og derfor kan du helt tage det helt roligt efter du har angivet din  tilmelding. Vores teori/kørekort undervisning er “Up To Date” med det nyeste materiale og udstyr.

Vi ved hvor vigtigt komfort er, når man skal sidde til undervisning, vi har derfor valgt at have komfortable stole til tavle undervisning med kørelæren. Vi har nye computere og it-udstyr som gør det hurtigt og nemt for dig, som vil have ekstra teori-undervisning.

 • Trafikadfærd
 • Grundregler for bilkørsel
 • Manøvrer på vej.

Undervisningen skal mindst omfatte syv lektioner af 45 minutter i teorilokale og mindst otte lektioner af 45 minutter i skolevogn. Undervisningen skal mindst strække sig over otte undervisningsdage.

Vi tilbyder dig markeds billigste kørekort priser 

Ved valg af en køreskole er der mange ting der spiller ind, og det kan oftest være en vanskelig beslutning at tage. Hvordan er kørelærerene og deres biler og sidst, men ikke mindst, prisen for et kørekort er oftest de faktorer der spiller en afgørene rolle. 

Noget af det vigtigste ved valg af køreskole er tillidforholdet mellem dig og køreskolen. Får jeg mit kørekort til den tid jeg havde regnet med? – og kommer jeg til at betale den kørekort pris jeg havde regnet med?

Hos Østerbrokørekort.dk ligger disse faktorer højt blandt vores prioriteter, og derfor kan du helt tage det helt roligt efter du har angivet din  tilmelding. Vores teori/kørekort undervisning er “Up To Date” med det nyeste materiale og udstyr.

Vi ved hvor vigtigt komfort er, når man skal sidde til undervisning, vi har derfor valgt at have komfortable stole til tavle undervisning med kørelæren. Vi har nye computere og it-udstyr som gør det hurtigt og nemt for dig, som vil have ekstra teori-undervisning.

Du må begynde at erhverve kørekort tidligst 3 måneder før du fylder 18 år. Dog må du tidligst gå til teoriprøven 1 måned før du fylder 18 år, og den praktiske prøve må du tidligst tage fra den dag, hvor du fylder 18 år.

Hvor lang tid skal jeg bruge på at tage kørekort?

For at erhverve et kørekort, skal du gennemgå et forløb hos en godkendt kørelærer. Den lovpligtige undervisning indeholder 53 lektioner a 45 minutter, fordelt således:

 • 9 teorilektioner. Mange køreskoler underviser i 2-4 teorilektioner pr. undervisningssession.
 • Du skal også gennemgå minimum 16 praktiske lektioner på vej. Nogle kørelærere kører 1 lektion ad gangen og andre 2 lektioner ad gangen.
 • Ud over teoretisk og praktisk undervisning, skal du have 4 lektioner på manøvrebane og 4 lektioner på køreteknisk anlæg.

Afhængig af hvor lærernem du er, kan vi i fællesskab vurdere, hvor lang tid og energi du skal bruge på at erhverve et kørekort. Typisk bruger man ca. 3 – 4 måneder ved det almindelige forløb. Ved travle perioder kan der forkomme ventetider på teori- og køreprøver hos Politiet

Den lovpligtige undervisning indeholder 53 lektioner a 45 minutter, fordelt således:

 • 29 lektioner i teori.
 • 4 lektioner på manøvrebane (kravlegård).
 • 4 lektioner på køreteknisk anlæg.
 • 16 lektioner i manøvre på vej. Manøvre på vej indeholder blandt andet:-Motorvejskørsel
  • Mørkekørsel
  • Kørsel i trafiksanerede områder
  • Kørsel i tæt trafik
  • Kørsel i højresving
  • Kørsel i venstresving
  • Standsning og parkering
  • Ligeud kørsel i kryds
 • 4 lektioner på køreteknisk anlæg

Du er altid i fokus hos kørelærene..

Hos os kan du føle dig sikker på, at vores kørelærer altid er her for dig. Vores beståelsesprocent ligger blandt de højeste i hele København. Alle vores kørelærer er veluddannet og har mange års erfaring bag sig. Vores elever får adgang til Køreklar.dk, som er et online teori system. Dette har vakt stor tilfredshed blandt vores elever, da det er med til at skabe fleksibilitet. Kommer min skole eller arbejde i vejen for kørelektionerne? Nej! Du får planlagt dine kørelektioner sammen med din kørelære, hvor i sammen planlægger hvilke dage og tidspunkter der passer bedst.

Din udvikling bliver tæt fulgt op af din kørelære..

Vores mission er at blive anerkendt som værende blandt de bedste køreskoler i hele Danmark, og derfor har vi udformet et simpelt undervisningsprogram, hvor du bliver testet i din viden ved hjælp af teoriprøver på køreskolen, som indtil videre har været en stor succes. Vores beliggenhed i København N er nem at komme til ved hjælp af offentlig transport, eller andet.

Vores team består primært af en gruppe omhyggeligt udvalgte kørelære. Derfor står vi rigtig stærkt, sammenlignet med andre køreskoler. Du kan af den grund føle dig sikker på, at du er kommet til den rigtige køreskole, da vi gør vores bedste for at yde dig service og undervisning i allerhøjeste kvalitet, som er til gavn for dig og trafiksikkerheden.

Se ledige hold her

Hvad siger vores elever?

Skal det her være dig?

Tilmeld dig helt uforpligtende i dag

Se ledige hold her