Førstehjælpskursus til kørekort

Hos Østerbro Køreskole er det vores fornemste opgave at uddanne sikre og ansvarlige trafikanter. Derfor tilbyder vi et færdselsrelateret førstehjælpskursus, som er obligatorisk, hvis du vil erhverve et kørekort. Men det er ikke kun et lovkrav – vi ser det også som en mulighed for at lære livsvigtige førstehjælpskompetencer, der kan gøre en forskel, hvis uheldet er ude.

Færdselsrelateret førstehjælp og genoplivning

Førstehjælpskurset varer ca. syv timer, hvoraf fire timer er sat af til færdselsrelateret førstehjælp og de sidste tre timer omhandler genoplivning. På kurset lærer du at handle hensigtsmæssigt på et skadested, håndtere flere tilskadekomne og tage de nødvendige forholdsregler for ikke selv at komme til skade. Du vil også lære at yde basal genoplivning til en person uden vejrtrækning og livstegn samt yde førstehjælp til de typiske skader i forbindelse med trafikulykker og forebygge chok. Derudover vil du lære, hvordan du kan føre en beroligende samtale med den/de tilskadekomne.

Når kurset er slut, udleveres der et førstehjælpsbevis, der viser, at du har gennemført et færdselsrelateret førstehjælpskursus. Dette bevis er gældende et år fra udstedelsesdatoen, og inden dets udløb skal du have bestået teoriprøven, ellers skal det fornys.

Tilmelding

Red liv – vær klar til at handle

Førstehjælpskurset er ikke kun en forudsætning for at erhverve et kørekort, men også en mulighed for at lære at redde liv. Uheld kan ske for enhver, og ved at være klædt på til at handle i en akut situation kan du gøre en stor forskel. Hos Østerbro Køreskole tror vi på, at den bedste måde at undgå uheld på vejene er at uddanne bilister, der er sikre og ansvarlige – både bag rattet og når de står over for en nødsituation.

Kvalificerede undervisere

Vores førstehjælpskursus er udviklet af kvalificerede undervisere med mange års erfaring inden for førstehjælp og trafiksikkerhed. Vi sørger for at tilpasse undervisningen til vores elevers niveau og behov, så du kan være sikker på at få den bedste undervisning og læring.

Førstehjælpskursus til kørekort