Om køreskolen

Hos Østerbro Køreskole har vi fokus på, at du får et hurtig, nemt og sikkert kørekort. Vi er et team bestående af kørelærere, pædagoger og konsulenter som sammen er her for at tilbyde dig det billigste, nemmeste og hurtigste kørekort. Vores team er bestående af udannede kørelærere, samt pædagoger og konsulenter som alle har mellem 5 og 20 års erfaring indenfor branchen. Vi på Østerbro Køreskole gør meget ud af at give vores elever de bedste færdigheder, både teoretisk og i praksis. Vi oplever også tit, at vores elever bliver rost for deres sikre kørsel af den sagkyndige ved den praktiske prøve. Vi tilbyder dig en topmoderne køreskole med fysiske rammer der er ud over det sædvanlige. Vores teorilokale består af komfortable stole i rækker som gør det nemt og behageligt at være til teoriundervisningen. Vi ved hvor stor en rolle de fysiske rammer spiller ind ved undervisning og indlæring, derfor har vi valgt at gøre det så komfortabelt som muligt.
Til de elever som selv vil sidde foran en computer og læse teori tilbyder vi, nye computere med det nyeste teoriundervisningsmateriale og ergonomiske stole.

Hvad er grunden til en gratis introduktion?

Sommetider kan det være utrolig uoverskueligt at skulle finde den korrekte køreskole blandt junglen af skolerne som findes i Storkøbenhavn. Derfor har vi hos Østerbro Køreskole besluttet at køre med gratis og uforpligtende introaftner, så alle vores kommende elever kan fornemme stemning samt faciliteterne.
Den gratis introduktion tillader dig blandt andet også at se, hvordan vi adskiller os fra andre køreskoler. Proceduren under vores gratis introduktion foregår således, at vi gennemgår undervisningsforløbet samt alle de elementer man skal igennem under forløbet samt hvad tidsestimat for fuldført forløb.

Køreskole i København

Vores køreskole i København har eksisteret siden 2008. Vi har igennem 14 år udbudt kørekort til bil, og mere end 10.000 bilister har benyttet sig af vores trafikskole. Vi har en meget stor og bred elevkreds der anbefaler os. Dette betyder at vi kan holde udgifterne nede og tilbyde et bilkørekort til en fair pris.
Vi har en god blanding af kvindelige og mandlige kørelærere, med mange års erfaring, vores kørelærere kører også i en blanding af små og store biler, vi kan tilbyde kørekort i både manuelt såvel som automatgear.
På Østerbro Køreskole går vi op i, at vores kørelærere møder veloplagt og klar til at give sig 100% til køreundervisning. Som elev vil du altid være i centrum for at give dig det bedste mulig forløb.

Hvor lang tid skal jeg bruge på at tage kørekort?

For at erhverve et kørekort, skal du gennemgå et forløb hos en godkendt kørelærer. Den lovpligtige undervisning indeholder 53 lektioner a 45 minutter, fordelt således:
• 29 teorilektioner. Mange køreskoler underviser i 2-4 teorilektioner pr. undervisningssession.
• Du skal også gennemgå minimum 16 praktiske lektioner på vej. Nogle kørelærere kører 1 lektion ad gangen og andre 2 lektioner ad gangen.
• Ud over teoretisk og praktisk undervisning, skal du have 4 lektioner på manøvrebane og 4 lektioner på køreteknisk anlæg.
Afhængig af hvor lærenem du er, kan vi i fællesskab vurdere, hvor lang tid og energi du skal bruge på at erhverve et kørekort. Typisk bruger man ca. 3 – 4 måneder ved det almindelige forløb. Ved travle perioder kan der forekomme ventetider på teori- og køreprøver hos Politiet.
Den lovpligtige undervisning indeholder 53 lektioner a 45 minutter, fordelt således:
• 29 lektioner i teori.
• 4 lektioner på manøvrebane (kravlegård).
• 4 lektioner på køreteknisk anlæg.
• 16 lektioner i manøvre på vej. Manøvre på vej indeholder blandt andet:-Motorvejskørsel
o Mørkekørsel
o Kørsel i trafiksanerede områder
o Kørsel i tæt trafik
o Kørsel i højresving
o Kørsel i venstresving
o Standsning og parkering
o Ligeud kørsel i kryds
• 4 lektioner på køreteknisk anlæg