Her på siden finder du links til politi med praktiske oplysninger vedr. krav til pasfoto, når du er ved at tage et kørekort.

regler for Pas Foto til Bil og MC Kørekort

Download filen her…]

TILMELD ONLINE & SPAR OVER 2.000 KR.

VORES BIL OG MC KØREKORT PRISER FOR LOVPAKKE

 • Evt. ekstra kørelektioner af 45 min.: 325,-
 • Afdrag: 300,- pr. afdrag
 • Teori cd-rom: 200,-
 • Teoribog: 300,-
 • Online adgang ubegrænset til elektronisk teori undervisning: 600,-
 • Ubegrænset teori: 1.790,-
 • Komplet manøvrebane: 1.790,-
 • 16 Kørelektioner på vej: 4.800-
 • Køreteknisk anlæg: 1.990,-

Tilmelding skal ske online her på, for at opnå rabatten på mindst 2.000 kr.

Det er Gratis og uforpligtende at tilmelde sig til vores Intro aften.

Gennemskuelige priser, Ingen skjulte gebyr eller ubehagelige overraskelser!

Fleksible åbnings/teori tider! Mandag – Torsdag 15.00 – 19.15

Holdstart hver 14. dag kl. 16.30. Vælg den dato der passer netop dig bedst!

Vi tilbyder dig markeds billigste kørekort priser 

Ved valg af en køreskole er der mange ting der spiller ind, og det kan oftest være en vanskelig beslutning at tage. Hvordan er kørelærerene og deres biler og sidst, men ikke mindst, prisen for et kørekort er oftest de faktorer der spiller en afgørende rolle. 

Noget af det vigtigste ved valg af køreskole er tillidsforholdet mellem dig og køreskolen. Får jeg mit kørekort til den tid jeg havde regnet med? – og kommer jeg til at betale den kørekort pris jeg havde regnet med?

Hos Østerbrokørekort.dk ligger disse faktorer højt blandt vores prioriteter, og derfor kan du helt tage det helt roligt efter du har angivet din  tilmelding. Vores teori/kørekort undervisning er “Up To Date” med det nyeste materiale og udstyr.

Vi ved hvor vigtigt komfort er, når man skal sidde til undervisning, vi har derfor valgt at have komfortable stole til tavle undervisning med kørelæren. Vi har nye computere og it-udstyr som gør det hurtigt og nemt for dig, som vil have ekstra teori-undervisning.

Hvorfor en Gratis introduktion?

Det er en jungle at finde den rette den køreskole til blandt de kørekort priser. Vi giver dig muligheden for at du på forhånd kan se vores køreskole an, og se om vi lever op til dine forventninger. Vi kan på den anden side vise dig, at vi er den bedste køreskole med de mest erfarne kørelærere i København og tilbyder en af markeds billigste kørekort priser.

Under vores Gratis introduktion sørger vi for, at gennemgå undervisningsforløb. Vi orientere dig om hvad du skal igennem og hvor lang tid du skal regne med at sætte af til kørekortet. Dette giver dig et klart overblik over forløbet. Der være rig mulighed for at stille spørgsmål du måtte have vedr. forløbet og alle spørgsmål vil blive besvaret af vores instruktør.

Østerbrokøreskole.dk sørger for at du billigt, nemt og hurtigt kan tage dit kørekort, og komme ud at køre i trafikken som en dygtig og sikker bilist.

Får jeg ringere service ved valg af en af de billigste kørekort priser?

Der er også en række andre faktorer som kan være vigtige, når du skal træffe en valg af den køreskole du vil tage dit kørekort hos.

Derefter er det altid en god ide tjekke om køreskolen har et godt ry, det kan f.eks. ske via at Trustpilot, Dumpeprocent.dk, eller Tripadvisor.dk, hvor du kan se anbefalinger fra andre elever.

Det kan være et ekstra plus, hvis køreskolen ligger tæt på dig, således teoriundervisning samt kørertimerne kan foregår tæt på dig.
Hos Østerbro Køreskole kan vi tilbyde dig bil kørekort i København til markeds billigste kørekort priser.

Gennemgang under intro forløbet til bil kørekort:

Det praktiske omkring at tage et kørekort igennem Østerbro Køreskole og teoriundervisning, onlineteori system og materialer, teori- og køreprøve samt priser m.v. til bil kørekort.

Med mindre vi har aftalt andet, hjælper vi dig med det praktiske omkring udfyldelse af papirer til ansøgning om kørekort og håndtering af lægeattest og førstehjælpsbevis til bil eller MC kørekort.

Hvis du har nogle af de førnævnte dokumenter klar inden du starter, beder vi dig medbringe disse.

Hvis du vil være sikker på, at der efterfølgende er plads på hold og manøvrebane m.m., bør du kontakte Østerbrokøreskole.dk inden du møder til introduktionen.

Østerbrokøreskole passer til dine behov?

 Østerbrokøreskole.dk tilbyder dig et spændende forløb med et team af erfarne kørerlærer, som giver dig den interessante undervisning i høj  kvalitet. Vi arbejder målrettet på, at du nemt hurtigt og sikkert, kan få dit kørekort, samtidig med at du føler dig sikker bag rattet til de billigste  kørekort priser.

 Vi tilbyder de billigste bil kørekort priser, samtidigt er vores teori/kørekort undervisning “Up To Date” med det nyeste materiale og udstyr  inden for lovgivning.

Vi ved hvor vigtigt komfort er, når man skal sidde til undervisning, vi har derfor valgt at have komfortable stole til tavle  undervisning med kørelæren.

Vi har computere og it-udstyr som gør det hurtigt og nemt for dig, som vil have ekstra teori-undervisning.

Hvornår kan jeg begynde at tage kørekort?

Du må begynde at erhverve kørekort tidligst 3 måneder før du fylder 18 år. Dog må du tidligst gå til teoriprøven 1 måned før du fylder 18 år, og den praktiske prøve må du tidligst tage fra den dag, hvor du fylder 18 år.

Hvor lang tid skal jeg bruge på at tage kørekort?

For at erhverve et kørekort, skal du gennemgå et forløb hos en godkendt kørelærer. Den lovpligtige undervisning indeholder 53 lektioner a 45 minutter, fordelt således:

 • 9 teorilektioner. Mange køreskoler underviser i 2-4 teorilektioner pr. undervisningssession.
 • Du skal også gennemgå minimum 16 praktiske lektioner på vej. Nogle kørelærere kører 1 lektion ad gangen og andre 2 lektioner ad gangen.
 • Ud over teoretisk og praktisk undervisning, skal du have 4 lektioner på manøvrebane og 4 lektioner på køreteknisk anlæg.

Afhængig af hvor lærernem du er, kan vi i fællesskab vurdere, hvor lang tid og energi du skal bruge på at erhverve et kørekort. Typisk bruger man ca. 3 – 4 måneder ved det almindelige forløb. Ved travle perioder kan der forekomme ventetider på teori- og køreprøver hos Politiet

Hvor mange lektioner er den lovpligtige undervisning?

Den lovpligtige undervisning indeholder 53 lektioner a 45 minutter, fordelt således:

 • 29 lektioner i teori.
 • 4 lektioner på manøvrebane (kravlegård).
 • 4 lektioner på køreteknisk anlæg.
 • 16 lektioner i manøvre på vej. Manøvre på vej indeholder blandt andet:-Motorvejskørsel
  • Mørkekørsel
  • Kørsel i trafiksanerede områder
  • Kørsel i tæt trafik
  • Kørsel i højresving
  • Kørsel i venstresving
  • Standsning og parkering
  • Ligeud kørsel i kryds
 • 4 lektioner på køreteknisk anlæg

Vores Kørelærere har altid dig i fokus…

Kørelærerne er her for dig og for at få sikret dig et kørekort hurtigst muligt. Vi har en af de bedste/højeste beståelsesprocent i København. Vores Kørelærer har mange års erfaring inden for køreskole branchen. Vi bruger et online teori system fra Køreklar.dk og som vores elever har været glade for at bruge. Kørelektioner planlægges, så du så vidt muligt ikke skal køre i skole- eller arbejdstiden!

Du får en kørelærer som følger dig…

Vi stræber efter at være blandt de bedste køreskoler i hele Danmark og har bl.a. lavet simpel undervisningsprogram og med tilhørende teori prøver på skolen, som får stor ros af vores elever. Vi har beliggenhed i København N, moderne IT udstyr og gode adgangsforhold, tæt på offentlig transport.

Vores kørelærere er omhyggeligt udvalgt, og sammen udgør vi et meget stærkt team for at kunne yde dig og dine venner den bedste service og undervisning, til gavn for trafiksikkerheden. Alle vores kørelærere er godkendte af Rigspolitiet i Danmark.

Det skal du gennemføre